Wyspa Piasek powstała w miejscu gdzie Odra z różnych powodów zaczęła się rozlewać na boki, płynąć leniwie, wolniej i w tym miejscu łatwiej odkładał się materiał niesiony przez rzeką, czyli piasek. Węższe koryto wykorzystano żeby zbudować mosty prowadzące na drugą stronę miasta a leżące na legendarnym szlaku bursztynowym. Jak pewnie się domyślacie łatwiej się buduje kilka krótkich mostów mosty niż jeden długi. Dziś jeden z nich jest czerwony, to Most Piaskowy. Służy on wrocławianom nieprzerwanie od 1861 roku. Jest on najstarszym mostem we Wrocławiu zbudowanym z żeliwa.
Niegdyś wyspa była gęsto zabudowana. Przy skrzyżowaniu ulic Świętej Jadwigi i Wodnej (przyjrzyjcie się uważnie, stoi tam nawet tabliczka z nazwą ulicy), znajdował się dom znanego architekta Carla Gottharda Langhansa. Prawie wszystkie zabudowania zostały zniszczone w ostatnich miesiącach II wojny światowej.
Głównym obiektem wyspy jest kościół Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w stylu gotyckim. Budynek posiada swoją krótką legendę. Otóż średniowieczny, wrocławski przywódca Piotr Włost wyruszył na bitwę, z której „przywiózł sobie” żonę. Trudno powiedzieć czy Włost wziął ją w „niewole”, czy zmusił ją do wyjścia za mąż, lecz jak się okazało w późniejszym czasie, byli bardzo szczęśliwym małżeństwem. Nie ominęły ich jednak problemy. Parę lat po urodzeniu się ich dzieci, zachorowały one na bardzo ciężką chorobę. Oboje małżonkowie postanowili, że jeśli ich dzieci wyzdrowieją, zbudowany zostanie kościół. W efekcie, według legendy zbudowano siedemdziesiąt kościołów, choć historycy doliczyli się tylko siedmiu. Nad wejściem do kościoła można się dopatrzyć figury matki i jej syna – głównych postaci legendy.
Warto dodać, że południowo-zachodni skrawek wyspy jest odcięty od reszty lądu kanałem ze Śluzą Piaskową. Ten fragment miasta nosi nazwę Wyspy Daliowej.
Jesteście ciekawi następnej tajemnicy?!
Zapraszamy za tydzień!
Odcinek opracowały:
Julia Szukalska, Marta Słowik,
Ola Matysiak, Marysia Tymorek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz